کاربید کروم (II) یک ترکیب سرامیکی است که به‌صورت چندین ترکیب شیمیایی وجود دارد: Cr3C2 ، Cr7C3 و Cr23C6. در شرایط استاندارد به‌صورت جامد خاکستری وجود دارد. بسیار سخت و مقاوم در برابر خوردگی است. این ماده همچنین یک ترکیب نسوز است، به این معنی که در دمای بالا نیز مقاومت خود را حفظ می‌کند. این خواص آن را به‌عنوان افزودنی به آلیاژهای فلز مفید می‌کند.

هنگامی که کریستال‌های کاربید کروم در سطح یک فلز قرار گیرند، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر خوردگی فلز را بهبود می‌بخشد و این خصوصیات را در دمای بالا حفظ می‌کند. سخت‌ترین و متداول‌ترین ترکیب برای این منظور Cr3C2 است.

خواص کاربید کروم

سه ساختار بلوری مختلف برای کاربید کروم وجود دارد که مربوط به سه ترکیب شیمیایی مختلف است. Cr23C6 دارای ساختار بلوری مکعب و سختی ویکرز ۹۷۶ کیلوگرم /میلیمتر مربع است، Cr7C3 دارای ساختار بلوری شش‌ضلعی و میکروسختی ۱۳۳۶ کیلوگرم /میلیمتر مربع است، Cr3C2 بادوام‌ترین ترکیب است و دارای ساختار بلوری ارتورومبیک با سختی ۲۲۸۰ کیلوگرم /میلیمتر مربع است، به همین دلیل Cr3C2 شکل اصلی کاربید کروم است که در پوشش سطح مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد‌های کاربید کروم

این ماده در بهبود سطح اجزای فلزی مفید است. برای روکش کردن سطح فلزهای دیگر در تکنیکی موسوم به پاشش حرارتی استفاده می‌شود. پودر Cr3C2 با نیکل-کروم جامد مخلوط می‌شود، سپس این مخلوط تا دمای بسیار بالا گرم می‌شود و روی شیئی که در آن لایه محافظ قرار دارد، اسپری می‌شود.

این لایه در اصل کامپوزیت ماتریس فلزی مخصوص به خود است، متشکل از ذرات سرامیکی سخت Cr3C2 است که در یک ماتریس نیکل کروم تعبیه شده است.

ماتریس به‌خودی‌خود در مقاومت در برابر خوردگی پوشش نقش دارد زیرا هم نیکل و هم کروم از نظر فلزی در برابر خوردگی مقاوم هستند. پس از پاشیدن پوشش، قسمت پوشش داده شده باید با استفاده از عملیات حرارتی انتشار انجام شود تا از نظر مقاومتی به پایه جفت شده و همچنین در میزان سختی به بهترین نتیجه برسد.

روش دیگر استفاده از کاربید کروم به شکل صفحات روکش استفاده می‌کنند.

این صفحات فولادی از جنس کاربید کروم و پیش‌ساخته هستند که به‌منظور بهبود عملکرد می‌توانند بر روی سازه یا ماشین‌آلات موجود جوش داده شوند.

کاربید کروم به‌عنوان ماده افزودنی در ابزارهای برش ساخته شده از کاربیدهای سیمانی، به‌منظور بهبود سفتی با جلوگیری از رشد دانه‌های بزرگ استفاده می‌شود.

Cr3C2 مانع از تشکیل دانه‌های بزرگ در کامپوزیت می‌شود که منجر به یک ساختار دانه‌ریز با سختی برتر می‌شود.

انواع فرمولاسیون پوشش کاربید کروم

شرکت پاساکو در خصوص کاربید تنگستن، کاربید کروم، روکش‌کاری سخت، قطعات مقاوم به سایش، تهیه و تولید انواع الکترودهای روکش‌کاری و سخت‌کاری تخصص دارد.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از محصولات، فرم درخواست تماس را تکمیل کنید
یا با ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۰۵۱۵۳۴۹

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً فرم زیر را تکمیل نمایید
تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.