کاربید تنگستن (Tungsten carbide) یکی از پرکاربردترین مواد در حوزه سختکاری و تولید قطعات مقاوم به سایش است. این ماده کاربیدی از ترکیب تنگستن با کربن تشکیل شده است. کاربید تنگستن از دید کریستالوگرافی دارای ساختار هگزاگونال است و یکی از پرکاربردترین کاربیدها در چند سال اخیر بوده است.

دلیل اهمیت کاربید تنگستن خواص ویژه آن از جمله نقطه ذوب بالا، سختی بالا (۲۲۴۳=Hv)، مدول الاستیک بالا (۶۹۷GPa )، ضریب انبساط حرارتی کم ( ۲/۵m/mKμ)، تافنس شکست بالا ( ۲۸MPa√m) و مقاومت سایشی بالا در گستره وسیعی از دما، می­‌باشد. خواص ذکر شده در بالا باعث شده است که کاربید تنگستن گستره وسیعی از کاربردها را به خود اختصاص دهد از جمله کاربردهای آن می‌­توان به موارد ذیل اشاره نمود

  • ساخت ابزارهای برشی (کاربیدهای سمانته)،
  • قسمت­های مقاوم به سایش در دستگاه­‌های کشش سیم،
  • اکستروژن،
  • قالبهای پرس،
  • جواهرسازی،
  • صنایع شیمیایی (جایگزین کاتالیست­‌های پالادیومی)،
  • صنایع میکروالکترونیک،
  • الکترود جوشکاری کاربید تنگستن،
  • سیم جوش کاربید تنگستن
  • و …

شرکت پاساکو به صورت تخصصی، فعالیت خود را کاربید تنگستن و روکش­کاری قطعات از جنس کاربید تنگستن معرفی نموده و با همکاری شرکت­‌های مرتبط در خارج کشور کلیه قطعات و مواد اولیه در این حوزه را به صنایع کشور ارائه می‌­دهد.

تاریخچه کاربید تنگستن

تولید کاربید تنگستن برای اولین‌بار توسط مویسان[۱] در سال ۱۸۹۳ انتشار یافت. وی این کشف را در هنگام احیای اکسید تنگستن توسط کربن، انجام داد و به W2C  دست پیدا کرد اما این ویلیامز[۲] بود که در سال ۱۸۹۸ توانست کاربید تنگستن را تولید کند. از آغاز ساخت وسایل برنده و کاربیدهای سمانته تاکنون، کاربید تنگستن به­عنوان یک ماده مهم شناخته شده است.

برای دهه‌­ها روش ساخت آن به این صورت بوده است که در ابتدا پودر اکسید تنگستن را تحت یک اتمسفر احیایی برای مدت بیش از ۱۰ ساعت به تنگستن فلزی (جدول ۴) تبدیل نموده و سپس این پودر به‌دست‌آمده را با کربن مخلوط نموده و دوباره در دمای بالا قرار می­‌دهند تا کاربید تنگستن تولید شود. همان گونه که مشخص است این روش پرهزینه و وقت­‌گیر است و میزان ریزدانه بودن کاربید تنگستن، به‌شدت وابسته به سایز ذرات تنگستن به‌دست‌آمده در مرحله قبل می­‌باشد که باتوجه‌به نوع فرایند، کنترل اندازه ذره و اندازه دانه مشکل می­‌باشد.

امروزه پودر کاربید تنگستن توسط کربوره کردن مستقیم پودر تنگستن به دست می­آید. به این صورت که پودر تنگستن با ۳/۶ درصد وزنی کربن به‌صورت خشک مخلوط شده و برای ساعات موردنیاز آسیاب­کاری می­‌شود و سپس مخلوط در کوره­های فرکانس بالا در اتمسفر هیدروژن بین حرارت می­‌بینند که البته روشی زمان­بر و پرهزینه می­‌باشد.

فلز تنگستن
شکل ۱- فلز تنگستن

عیب عمده این روش این است که ریزترین ذره تولیدی در حد ۱۵۰ نانومتر می‌­باشد که عدم کنترل مناسب روی اندازه دانه و اندازه ذره، گستره وسیعی از اندازه ذره را باعث می­‌شود. اما با پیشرفت تکنولوژی کاربید تنگستن، درخواست برای کاربیدهای تنگستن ریزدانه افزایش‌یافته است در نتیجه، تلاش برای یافتن روش‌هایی که منجر به تولید کاربیدهای تنگستن ریزدانه و نانوساختار (شکل ۲) شود نیز، افزایش‌یافته است.

کاربید تنگستن ریزدانه و نانوساختار
شکل ۲- کاربید تنگستن ریزدانه و نانوساختار

ترکیبات موجود در این سیستم شامل W-C، WC و W2C می‌­باشند. هر دو ترکیب چندین حالت پلی­مورفیک داشته که در درجه حرارت‌های مختلف و گستره‌­های مختلفی از میزان کربن پایدار هستند.

شکل ۳، دیاگرام تعادلی دوتایی W-C را نشان می­‌دهد. سه ترکیب استوکیومتری برای W-C پیدا شده است. تبلور W2C هگزاگونال در سه شکل بلوری، PbO2، Fe2N و CdI2 به ترتیب با β، ʹβ وʺβ مشخص شده‌­اند. کریستال‌های کاربید تنگستن به‌شدت انیزوتروپ هستند. WC1-x مکعبی در نوع ساختار NaCl متبلور می­‌شود که در دیاگرام با نماد γ مشخص شده است و نماد δ نمایانگر WC هگزاگونال است. W2C، گستره وسیع و نسبتاً همگنی از ۵/۲۲ اتمی کربن تا ۳۴ درصد اتمی را در ۲۷۱۵ درجه سانتیگراد نشان می­‌دهد. این فاز از واکنش یوتکتوئیدی بین فلز W و WC-δ  در دمای  ۱۲۵۰درجه سانتیگراد  ایجاد می‌­شود.

فازهای استوکیومتری W2C به­عنوان محصولات میانی در حین تولید WC به­دست می­‌آیند. فاز γ از واکنش یوتکتوئیدی بین β وδ در ۲۵۱۶ درجه سانتیگراد به­دست می‌­آیند و تقریباً ۲۷۸۵ درجه سانتیگراد ذوب می­‌شوند.

دیاگرام تعادلی دوتایی W-C
شکل ۳- دیاگرام تعادلی دوتایی W-C

شکل ۴، ساختار کاربید تنگستن سیگما را نشان می­‌دهد که در آن اتم‌های تنگستن درون ساختار، و اتم‌های کربن در گوشه­‌ها قرار دارند. اهمیت δ-WC در این است که تنها فاز دوتایی پایدار در دمای اتاق، می­باشد و تقریباً هیچ انحلالی در حالت جامد تا  ۲۳۸۳ درجه سانتیگراد ندارد اما ممکن است بین دما و نقطه ذوب، دچار کمبود کربن شود. تک کاربید WC ساختار هگزاگونال ساده با دو اتم در هر سلول دارد و نسبت C/a، برابر با ۹۷۶/۰ است. برخی از خواص کاربید تنگستن (شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی) در جدول ۱ آورده شده است.

کارشناسان شرکت پاساکو با دارابودن دانش لازم و بهره­‌گیری از اساتید دانشگاه و همچنین ارتباط نزدیک با شرکت‌های تولیدکننده کاربید تنگستن قابلیت تولید و تأمین قطعات، پودر و … کاربید تنگستن موردنیاز صنایع کشور را دارا می­‌باشد.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از محصولات، فرم درخواست تماس را تکمیل کنید
یا با ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۰۵۱۵۳۴۹

 

ساختار کاربید تنگستن سیگما
شکل ۴- ساختار کاربید تنگستن سیگما

جدول ۱- برخی از خواص شیمیایی، مکانیکی و فیزیکی کاربید تنگستن

فرمول مولکولیWC
رنگخاکستری تیره
چگالیgr/cm3 63/15
نقطه ذوبċ۲۸۷۰
نقطه‌جوش۶۰۰۰ درجه سانتیگراد
سختی (ویکرز)۲۲۴۳
مدول الاستیک  GPa696
ضریب انبساط حرارتیm/mKμ ۲/۵
مقاومت الکتریکی .cm μΩ  ۲۲

 

تولید کاربید تنگستن

روش­‌های مختلفی به‌منظور تولید کاربید تنگستن آلفا (WC) ابداع شده است. در یک دیدگاه کلی می‌­توان این روش‌ها را به دو دسته تقسیم نموند:

در روش سنتی، پودر تنگستن با کربن در محدوده دمایی ۱۳۰۰ -۱۷۰۰ درجه سانتیگراد و تحت اتمسفر هیدروژن واکنش داده و WC تولید می‌شود. معمولاً متوسط اندازه ذره و توزیع آن در محصول، به متوسط اندازه ذرات و توزیع آن در تنگستن اولیه، بستگی دارد. در این روش از کربن سیاه (دوده) به‌­عنوان منبع کربن استفاده می­‌شود. هرچند در برخی موارد استفاده از گرافیت، علی­رغم قیمت بالاتر و واکنش‌­پذیری کمتر گزارش گردیده است.

هنگامی‌که از تنگستن به‌صورت بالک استفاده شود، کربوره کردن در حالت پلی­کریستال راحت­تر از تک کریستال رخ می­‌دهد که به دلیلی افزایش نفوذ کربن در حضور نقایص کریستالی است. اما هنگامی‌که از پودر تنگستن برای کربوره کردن استفاده می­‌شود، دانه‌­های ریزتر بهتر کربوره شده که به دلیل سطح ویژه بالاتر آن‌ها در مقایسه با دانه‌­های درشت‌­تر است. همچنین سرعت کربوره کردن با مجذور سایز ذرات نسبت عکس دارد، به­‌طوری که هر چه ذرات تنگستن درشت­تر باشند، درجه حرارت بالاتر و زمان بیشتری جهت تکمیل کربوراسیون لازم است. برخی از قطعات ساخته شده از تنگستن کاربید در زیر آورده شده است.

درایران کانی تنگستن به‌صورت کانی جانبی همراه مس در نظام‌آباد اراک، چاه پلنگ انارک، چشمه گل تربت‌جام گزارش شده است. در معدن نظام‌آباد اراک تنگستن به‌صورت سنگ معدن شئلیت با عیار تقریبی ۳/۰ درصد، با ذخایر نزدیک به پانزده هزار تن کانسنگ وجود دارد که از سال ۱۳۳۶ تعطیل می‌­باشد. مهم‌ترین کانسارهای تنگستن در کشورهای بولیوی، کانادا، آمریکا، چین، پرتقال، روسیه و کره جنوبی وجود دارد.

روسیه و چین در حدود ۵۵ درصد، کل تنگستن جهان را دارا می‌باشند. شکل ۵ میزان ذخیره تنگستن تا سال ۱۹۹۶ را در جهان نشان می‌دهد. انرژی پیوندی بسیار بالای تنگستن خصوصیات ویژه‌ای برای این عنصر فراهم آورده است. به‌عنوان‌مثال تنگستن با فشار بخار و تراکم‌پذیری کم در بین فلزات منحصربه‌فرد است. این عنصر همچنین دارای چگالی بسیار بالا، ضریب الاستیسیته بالا و ضریب انبساط حرارتی پایین می‌باشد.

شرکت پاساکو با دارابودن ارتباطات بین­المللی با شرکت­‌های فراوری کننده تنگستن و کاربید تنگستن در دو کشور چین و روسیه قابلیت تأمین پودر تنگستن و اکسید آن و ساخت قطعات کاربید تنگستن را دارا می‌­باشد.

سهم ذخیره تنگستن به‌صورت کانی تا سال 1996
شکل ۵- سهم ذخیره تنگستن به‌صورت کانی تا سال ۱۹۹۶

عدد اکسیداسیون تنگستن بین ۲+ تا ۶+ است. البته بعضی از ترکیبات آن دارای عدد اکسیداسیون صفر می­‌باشند. فلز تنگستن از حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد آمادگی اکسیداسیون پیدا می­‌کند ولی در دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد شدت اکسیداسیون مخرب و خطرناکی پیدا می­‌کند.

در دمای حدود ۶۰۰ درجه سانتیگراد به‌شدت با آب واکنش می‌­دهد و تولید اکسید می­‌کند. تنگستن تا دمای ۲۳۰۰ درجه سانتیگراد در نیتروژن و در آمونیاک پایدار می‌باشد. این پایداری در نیتریدها تا دمای ۷۰۰ درجه سانتیگراد می­باشد. در دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد منواکسید کربن و هیدروکربن‌ها با تنگستن واکنش داده و کاربید تنگستن[۳] حاصل می­‌کند. کلر در دمای ۲۵۰ درجه سانتیگراد، برم و ید در بالاتر از ۲۵۰ درجه و فلوئور در دمای اتاق با تنگستن واکنش می­‌دهند.

با عنایت به دانش تخصصی و تجربیات موجود شرکت پاساکو آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای در خصوص تهیه و افزایش مقاومت به سایش قطعات از جنس کاربید تنگستن را دارا می­‌باشد.

صادرات و واردات تنگستن

میزان صادرات تنگستن در جهان:

در اغلب کشورهای جهان صنعت مصرف تنگستن و کاربید تنگستن وجود دارد لیکن تکنولوژی بازیابی ضایعات کاربید تنگستن به کشورهای خاصی نظیر روسیه، آمریکا، چین و اوکراین تعلق دارد. این کشورها این ضایعات را با حداقل قیمت خریداری کرده و محصول بازیابی شده آن را چندین برابر بیشتر عرضه می‌نماید. در طی سال‌های ۲۰۰۰- ۱۹۹۵ میلادی، میزان صادرات تنگستن و کاربید آن از ۹/۵ هزار تن در سال ۹۵ به ۱۳/۳ هزار تن در سال ۹۸ و ۱۴/۳ هزار تن در سال ۲۰۰۰ افزایش‌یافته است. جدول ۳ میزان صادرات تنگستن را تا سال ۲۰۰۰ گزارش کرده است.

جدول ۳- میزان صادرات تنگستن و کاربید آن برحسب ارزش در جهان ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ (هزار تن)

۱۹۹۵

۱۹۹۶۱۹۹۷۱۹۹۸۱۹۹۹۲۰۰۰
ارزش واحد پول (million$)

۹۳/۴

۸۴/۷

۱۰۲/۶

۱۲۵/۳

۹۲/۱

۱۰۶/۹

صادرات جهان (هزار تن)۹/۵۹/۵۱۱/۷۱۳/۳۱۱/۵

۱۴/۳

مقایسه بازار تنگستن در جهان

درگذشته صادرات کانه و کنسانتره تنگستن به طور عمده توسط چین تأمین گردید، (که میزان آن در حدود ۲۵ تن در سال ۱۹۸۹)، بوده است ولی به دلیل سیاست­‌های این کشور در جهت مصرف تنگستن در داخل در سال ۱۹۹۸ چین تنها ۲ درصد از کل صادرات کانه و کنسانتره جهان را به خود اختصاص داده است (در حدود ۱۷ تن).

عمده‌ترین صادرات این کشور و دیگر کشورهای جهان را محصولات میانی تنگستن تشکیل می‌­دهد. مهم‌ترین محصولات میانی تنگستن که وارد تجارت جهانی شده است عبارت‌اند از APT، تنگستات سدیم، هیدروکسیدها، کاربیدها و پودر تنگستن می­باشد. کشورهای چین، آلمان، اتریش، کره جنوبی و امریکا دارای ظرفیت بالای کاربید تنگستن هستند و در نتیجه این کشورها صادرکنندگان اصلی کاربید تنگستن بشمار می­روند. چین و آمریکا منابع اصلی تأمین پودر تنگستن در مبادلات بین‌المللی می‌­­باشند.

بررسی مدارک موجود در گمرک ایران عدم وجود صادرات محصولات تنگستن را حداقل طی سال‌های ۷۵ تا ۸۰ تأیید می­کند. جدول ۴ میزان صادرات تنگستن در سال ۱۹۹۸ را بین کشورهای چین و آمریکا را به‌صورت مقایسه­ای گزارش کرده است.

شرکت پاساکو افتخار دارد نیازهای شما در خصوص تأمین مواد اولیه و قطعات مقاوم به سایش مخصوصاً در حوزه تنگستن کاربید را تأمین نماید.

جدول ۴- میزان صادرات تنگستن در سال ۱۹۹۸

کشورها

نوع صادرات

چین (تن)آمریکا (تن)سایر کشورهای عمده صادرکننده (تن)جمع (تن)
۱- کانه و کنسانتره۱۹۰۲۲۱۵۳۲۲۱۵۵۳۴
۲- تنگستات­‌ها۱۴۱۴۳۲۸۷۸۱۹۱۵۲۴۰
۳- کاربید تنگستن۱۱۵۲۱۲۴۹۴۸۳۶۷۲۳۷
۴- پودر تنگستن۱۱۴۳۱۰۹۸۲۶۸۷۴۹۲۸

 

میزان واردات تنگستن در جهان:

کشورهای نظیر آمریکا، اتریش، ژاپن و چین که بزرگ‌ترین واردکنندگان کانه و کنسانتره تنگستن در جهان می‌­باشد صادرکنندگان فلز خالص این ماده می‌­باشند و این امر به دلیل دستیابی این کشورها به تکنولوژی استحصال فلز تنگستن می‌­باشد. امریکا به دلیل دارابودن تکنولوژی‌های لازم جهت استحصال تنگستن یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان محصولات میانی تنگستن می‌باشند. در ایران به دلیل عدم وجود تکنولوژی لازم جهت استحصال فلز تنگستن به‌صورت خالص، فقط به واردات قطعات ساخته شده (محصولات تنگستن) و یا پودر آن محدود می­شود. جدول ۵ میزان واردات تنگستن در سال ۱۹۹۸ در بعضی از کشور­ها به‌صورت مقایسه­ای نشان داده است.

جدول ۵- میزان واردات تنگستن در سال ۱۹۹۸

کشورها

نوع صادرات

ایران (تن)

چین (تن)آمریکا (تن)سایر کشورهای عمده صادرکننده (تن)

مجموع (تن)

۱- کانه و کنسانتره

۱۴۷۴

۸۷۲۰

۵۱۷۳

۱۵۳۶۷

۲- تنگستات‌ها

۳۵۲۷

۹۳۸۳

۱۲۹۱۰

۳- اکسیدها

۲۳۸۵

۷۶۸۹

۱۰۰۷۴

۴- کاربید تنگستن

۲۰

۸۹۷۰

۸۹۹۰

۵- پودر تنگستن

۱/۵

۱۱

۴۹۵۵/۳۵۴۲۴۰۵۰

۶- فرو تنگستن

کم

۲

۶۲۵

۵۵۵۵

۶۱۸۲

 

چین در حال حاضر قدرت تعیین‌کننده، در بازار تنگستن بشمار می­‌رود و این کشور در حدود ۸۰ درصد از کل تولید و عرضه تنگستن را در بازار جهانی به خود اختصاص داده است. با وجود تلاش‌هایی که توسط دولت چین برای کنترل صنعت تنگستن این کشور صورت می‌­گیرد، صادرات محصولات تنگستن این کشور سبب نگه‌داشتن قیمت­‌ها در سطوحی بسیار پایین شده است. در سال ۱۹۹۹ دولت چین مجدداً برای کنترل بیشتر صنعت تنگستن به‌وسیله محدودکردن سهم صادرات تنظیم هزینه تولید در حدی که تولیدکنندگان محصولات میانی قادر به فروش محصولات خود نباشند تلاش کرد. کشور چین در حدود ۴۷ درصد از کل ذخایر دنیا را به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۰۰ میزان ذخیره قطعی و احتمالی این کشور به ترتیب ۸۵۰ و ۱۲۰۰ هزار تن برآورد شده است، این میزان ذخیره حدود ۳ برابر میزان ذخیره دومین کشور بعد از چین است.

حدود ۲۰ تولیدکننده محصولات میانی تنگستن (شامل APT) و ۱۲۰ تولیدکننده کاربید تنگستن در چین وجود دارد در حال حاضر بیشتر تنگستن به‌صورت APT، تری اکسید تنگستن، سایر اکسیدهای تنگستن و سدیم تنگستات صادر می‌شود در طول این سال­‌ها، صادرات سیم تنگستن رشد صعودی داشته است. همچنین صادرات پودر اکسید تنگستن از ۱۰۰ تن در سال در اوایل دهه ۱۹۹۰ به ۱۱۴۱ تن در سال ۱۹۹۹ افزایش‌یافته است. هدف صادرکنندگان چینی، تولید محصولات باارزش افزوده بیشتر و صادرات آن می‌­باشد تولیدکنندگان APT و اکسیدهای تنگستن قراردادهای دراز مدتی با مصرف‌کنندگان غربی منعقد کرده‌اند. به‌طورکلی در سال‌های اخیر دولت چین با محدودکردن صادرات محصولات میانی تنگستن سعی بر افزایش صادرات محصولات نهایی مانند پودر تنگستن و کاربید آن می­باشد. کاهش تولید تنگستن، در اواخر دهه ۱۹۸۰ اختلاف زیادی بین تولید و مصرف این فلز در دنیا ایجاد کرد که در سال‌های اخیر استفاده از دیگر ذخایر دنیا به‌خصوص ذخایر کشور روسیه این اختلاف کمتر شد.

دلایل مهمی که نرخ عرضه تنگستن (مواد اولیه) توسط کشورهای مهم و دارنده این محصول محدود نگه‌داشته شده است، افزایش استفاده از ضایعات فراورده‌های تنگستن و بازیابی این محصولات می‌باشد. برخی تخمین­‌ها نشانگر این است که مصرف تنگستن بازیافتی در برخی از کشورها ۳۰% مصرف کل آن کشور را تشکیل می‌دهد. استفاده از تنگستن ضایعاتی که در انحصار کشورهایی مانند چین، امریکا و روسیه می‌باشد به بالا بودن قیمت تنگستن و فراورده‌های آن همچنان کمک می‌­کند.

مناسب­ترین قیمت و بالاترین کیفیت محصولات کاربید تنگستن را با مشاوره رایگان از کارشناسان شرکت پاساکو بخواهید.

کاربرد تنگستن در صنایع مختلف

۱- صنایع فولاد:

الف) فولادهای پر آلیاژ: بر اساس گزارش اتحادیه بین‌المللی صنعتی تنگستن استفاده تنگستن در فولادهای آلیاژی، در چهار کشور یا منطقه عمده مصرف‌کننده، یعنی اروپای جنوبی، آمریکا، ژاپن و چین در کل ۱۱۰۰۰ تن را در سال ۱۹۹۸ بوده است.

ب) سوپر آلیاژها: میزان مصرف تنگستن در سوپر آلیاژها در کل جهان در حدود ۱۰۰۰۰۰۰ تن در سال برآورد شده است که ۴۰۰ تن از این مقدار به آمریکا به‌منظور ساخت فولادهای مربوطه اختصاص‌یافته است. آینده مصرف تنگستن در سوپر آلیاژها بسیار مطلوب است و باتوجه‌به رشد کشورها در صنایع فضایی مصرف تنگستن در سوپرآلیاژها قابل‌افزایش می‌­باشد.

۲- صنایع الکتریکی و الکترونیکی

تنگستن خالص بیشتر در صنایع الکترونیکی کاربرد دارد این بخش کلاً ۲۵% محصولات تنگستن را شامل می­‌گردد و محصولات میله‌­ای مورداستفاده در قطعات الکتریکی در حدود ۸% از تقاضای تنگستن را به خود اختصاص می­دهد. نقطه ذوب بالا، تنگستن را برای کاربردهای الکتریکی­، گرمایی و جوشکاری نظیر­، ترانزیستورها­، دیودها­، لوله‌های الکترونیکی تریستور (W-ThO2) اتصالات سوئیچ (W-Cu, W-Cu-Ni) سینگ‌های گرمایشی (W-Cu)­، لامپ‌های هالوژن (W-Ns) لامپ‌های فلورسنت و لامپ‌های زنون مورداستفاده قرار می­‌گیرد.

۳- محصولات رشته‌ای تنگستن

تنگستن به‌صورت محصولات رشته‌­ای و طی فرایندهای متالورژی پودر ساخته می‌­شود و در تهیه لامپ‌های تولیدکننده نور سفید و لامپ‌های تخلیه الکتریکی مورداستفاده قرار می­‌گیرد. از دیگر استفاده‌های تنگستن رشته‌­ای می‌توان به فنرهای سوپاپ، محلول گالوانومتر، دیسک‌های اشعه x و کوره‌های حرارت بالا اشاره کرد.

۴- لعاب سرامیک:

اکسیدهای تنگستن به‌عنوان لعاب سرامیکی در صنایعی همچون، کوره سازی، انرژی هسته­‌ای، نیروگاه‌های اتمی، اجزاء ساختمانی، دیوارهای رآکتور هسته­‌ای، المنت ترموکوپل، المنت­‌های گرمایشی، نازل­‌های لوله، الکترودهای جوشکاری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

۵- ماشین‌آلات و ساختمان‌های موتوری:

به‌صورت وزنه­‌های تعادل پروانه، وزنه‌های موردنیاز هواپیما، وزنه‌های اتومبیل (Flywheel) و سایر وزنه‌ها در صنایع ماشین‌­آلات و ساختمان‌های موتوری مورداستفاده قرار می­‌گیرد.

۶-صنایع شیمیایی:

محصولات میانی تنگستن در صنایع شیمی و دباغی کاربرد گسترده دارند به‌عنوان‌مثال در امریکا حدود ۱۰۰ تن در سال مورداستفاده این قبیل صنایع قرار می­‌گیرد. در زیر به پاره‌ای از این محصولات و کاربرد آن‌ها اشاره شده است.

الف) تری اکسید تنگستن: مهم‌ترین کاربرد صنعتی تری اکسید تنگستن به‌عنوان حد واسط تولید فلز و پودر کاربید تنگستن است. واکنش‌های شیمیایی از قبیل اکسیداسیون، آبگیری، پلیمریزاسیون با حضور این ماده شیمیایی سریع‌تر انجام می‌­گیرد.

ب) آمونیوم پاراتنگستن: برای تولید فلز و پودر کاربید، تری اکسید تنگستن و فسفرها نقش کاتالیزور داشته و برای جذب ژل و مواد کلوئیدی در محلول‌ها به کار می‌رود. همچنین برای پوشش در قالب‌ها و لوله‌های فولادی و به‌منظور جلوگیری از خوردگی اسیدی استفاده کرد.

ج) آمونیوم متا تنگستن: این ماده در آب بسیار محلول بوده و در ساخت آلیاژهای تنگستن کاربرد دارد همچنین به‌عنوان عاملی برای جلوگیری از سایش مورداستفاده قرار می­‌گیرد.

د) اسید تنگستیک: این ماده به‌صورت پودر بلورین زردرنگ تولید می­‌شود و در رنگ‌دانه‌ها، کاتالیزورها مورداستفاده دارد و به‌عنوان منبعی از فلز و پودر کاربید به نفت اضافه می‌شود.

ه) هگزکلروتنگستن: به علت قدرت تحمل درجه حرارت زیاد و مقاومت در برابر پوسیدگی و ساییدگی و نیز قابلیت هدایت الکتریکی بر روی لعاب‌­ها، گرافیت و لوله‌های مخصوص مورداستفاده قرار می­‌گیرد.

و) تنگستات سدیم: این ماده کاربرد گسترده­‌ای به‌عنوان تنگستن شیمیایی دارد و به دو صورت جامد و مایع در تهیه اسیدهای آلی نامتقارن و رنگ‌دانه‌ها در ساخت جوهر مرکب، انواع واکس، لاستیک، پلاستیک، شیشه و کاغذ و لامپ تصویر تلویزیون، پارچه­‌های ضد آتش و نیز پوشش گرافیکی سطوح سخت کاربرد دارد.

ز) تنگستات کلسیم: این ماده وقتی تحت تأثیر اشعه ماوراء بنفش قرار می‌­گیرد. خاصیت فلورسنت قوی از خود بروز می‌­دهد و در ساخت لامپ‌­های فلورسنت و لامپ‌های ولتاژ بالا و در دستگاه‌های نشان‌دهنده نوسانات عکس‌برداری مورداستفاده قرار می­‌گیرد.

ح) برنزهای تنگستن دار: عامل تسریع‌کننده کاتالیزوری و اکسیداسیون مونواکسید کربن در سوخت به مصرف می‌رسند.

۷- صنایع هواپیمایی:

در وزنه‌­های تعادل هواپیما (W-Fe-Ni) و تیغه­‌های توربین (W-Re, W-Re-ThO2)  مورداستفاده قرار می‌­گیرد.

۸- کاتالیست‌ها:

تنگستن چه به‌صورت فلزی و چه به‌صورت ترکیبات متنوع به‌عنوان کاتالیست و یا اجزاء کاتالیست در تعداد زیادی فرایندهای شیمیایی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از جمله می‌­توان به مواد مرکب شیمیایی کاتالیز رنگ‌دانه‌های غیرآلی و روان‌کننده‌های با دمای بالا به‌عنوان پوشش‌های شیشه‌ای بر روی فلز اشاره کرد.

۹- مواد مقاوم به سایش

تنگستن در خصوص مواد مقاوم به سایش عموماً به‌صورت کاربید تنگستن بکار می‌­رود. این موارد شامل انواع الکترود ضد سایش، الکترود جوشکاری ضد سایش، الکترود سخت‌کاری، الکترود هاردفیسینگ، الکترود ضد سایش مقاوم به ضربه، سیم جوش کاربید تنگستن، سیم جوش تنگستن کاربید، جوش تنگستن کارباید، پودر سختکاری تنگستن کارباید و بازسازی تجهیزات دوار و غلتک‌های صنایع فولادسازی است.

شرکت پایش سطح اسپادانا در حوزه تولید، تأمین و فراوری تنگستن و کاربید تنگستن فعالیت داشته و افتخار دارد در این راستا مشاور، تأمین‌کننده و سازنده در خدمت شرکت­‌های مختلف کشور در حوزه نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع آجر، صنعت معدن و … است. افزایش عمر قطعات با استفاده از جوشکاری کاربید تنگستن و کاربید کروم در صنایع معدن جایگاه ویژه‌­ای دارد. شرکت پاساکو با دارابودن توان تجهیزاتی و عملیات لازم توانایی تولید انواع قطعات مقاوم به سایش جهت صنایع معدنی کشور را دارا می‌­باشد.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از محصولات، فرم درخواست تماس را تکمیل کنید
یا با ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۰۵۱۵۳۴۹

 

[۱]Moissan

[۲]Williams

[۳] Tungsten Carbid

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً فرم زیر را تکمیل نمایید
تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

لطفاً فرم زیر را تکمیل نمایید
تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.